Рак молочної залози та його можливі наслідки

Рак молочної залози та його можливі наслідки

Ніна Савицька, лікар акушер-гінеколог Білопільської міської лікарні про рак молочної залози та його можливі наслідки.

Жіночі груди. Що уявляє людина, коли бачить їх чи вимовляє ці слова? Для малечі – це справжній скарб, бо в них – найсмачніша в світі мамина «моня». Жінки з третім розміром і більше – пишаються своїми принадами, що зводять із розуму чоловіків. Інші жінки, яким пощастило мати менші «об’єми» – про такі розміри тільки мріють.

Чоловіки на рівні інстинктів зупиняють свої погляди на глибоких жіночих декольте, які бачать поблизу. Поети описують їхню красу у віршах, художники зображають у картинах, а лікарі… лікарі просто дбають про те, щоб ця частина жіночого тіла була здоровою і не стала причиною поповнення статистики смертності від раку молочної залози.

«В мене нічого не болить! Навіщо мені йти до лікаря?!» - Не втрачайте дорогоцінний час

Саме так зазвичай думають жінки, відкладаючи візит до гінеколога щоразу на довший термін. При тому, що відвідувати лікаря-гінеколога потрібно двічі на рік, навіть якщо «нічого не болить», є жінки, котрі не приходять на прийом десятками років. І з’являються на порозі кабінету лікаря тільки тоді, коли вже запізно…

Симптоми раку молочної залози повинна знати кожна жінка, бо це захворювання є лідером у рейтингу онкології.

Найбільша проблема в тому, що на ранній стадії захворювання симптоматика мало виражена і тому жінки занадто пізно звертаються зі скаргами до лікарів. Зазвичай уже тоді, коли хвороба потребує кардинального лікування.

Тому не втомлююся щоразу повторювати нашим любим жінкам: якщо ви помітили якісь тривожні «дзвіночки», відчуваєте, що «щось не так», одразу зверніться до вашого гінеколога або мамолога, який перевірить ваш стан здоров’я і впевниться, що з вашими молочними залозами все гаразд.

Не чекайте, доки «само пройде», доки «переболить», не відхрещуйтеся від візиту до лікаря фразами на зразок «Мені ніколи!», «В мене немає грошей!», «Мені страшно… а раптом щось знайдуть»… Не користуйтеся порадами сусідок-знахарок, котрі радять пити «чарівні відвари» і робити «цілющі примочки» - через це ви лише втрачаєте дорогоцінний час і ускладнюєте своє становище, якщо у вас дійсно початкова стадія раку грудей, про яку ви навіть не здогадуєтесь.

«В мене у грудях якісь болючі кульки!» - Які симптоми повинні насторожити жінку?

Випадково жінка може виявити у себе в грудях ущільнення (вузлики або «кульки». Але це не завжди ознака раку! Такі ущільнення можуть свідчити про розвиток мастопатії або маститу, тому точну діагностику в будь-якому разі потрібно провести в спеціалізованій клініці.

Однак ущільнення – це перші ознаки раку молочної залози, які можна виявити, провівши обстеження грудей самостійно:

 • перед дзеркалом потрібно візуально обстежити груди – можна виявити втягнення сосків і деформацію молочної залози;
 • провести пальпацію (прощупування) грудей – виявляються ущільнення, горбки, нерівність структури;
 • під час підйому рук можуть бути больові відчуття в області пахвових западин;
 • під час натискання на соски можуть з'явитися виділення рожевого/білого кольору;
 • осередкове почервоніння молочних залоз, яке візуалізується перед дзеркалом.

Ранню стадію раку молочної залози можуть супроводжувати й інші ознаки:

 • зміна шкіри грудей – плями, схожі на псоріаз, гіперемовані вогнища, дрібні висипання;
 • періодичне підвищення температури тіла;
 • больовий синдром у грудях, який виникає безпосередньо перед менструацією.

«В мене рак?! Значить я помру…» - Скільки існує стадій раку молочної залози?

В онкології прийнято розрізняти чотири стадії раку грудей:

 1. молочні залози збільшуються, ущільнення в них - невеликих розмірів, метастаз немає, але періодично збільшуються лімфатичні вузли, хоч і залишаються безболісними;
 2. розмір ущільнень збільшується і може досягати 5 см в діаметрі, виявляються метастази в близько розташованих лімфатичних вузлах, під час обстеження можуть бути виявлені віддалені метастази;
 3. розмір новоутворення перевищує 5 см в діаметрі, метастази при раку грудей на цій стадії перебувають у великій кількості не тільки в лімфатичних вузлах, але й у віддалених органах і системах.
 4. характеризується «виходом» новоутворення за межі молочної залози, множинні метастази йдуть в організм. У цьому випадку лікарі ставлять діагноз «інвазивний рак молочної залози».

«Ви мене вилікуєте?» - До чого варто готуватися жінці під час лікування?

Тип лікування залежить від стадії раку грудей. Це може бути як консервативна терапія, так і хірургічне втручання, в тому числі повне видалення молочних залоз.

Чим раніше виявимо хворобу, тим простіше її буде вилікувати.

Найчастіше після діагностики ми направляємо пацієнток у спеціалізовану онкологічну клініку, де їм призначають ефективне лікування. Вважається, що повноцінне одужання можливе тільки якщо лікування раку молочних залоз проводиться хірургічним шляхом, а потім – гормональними препаратами й променевою терапією.

Якщо діагностику проводять на початковій стадії раку, то лікарі проводять операцію, видаляючи новоутворення, але зі збереженням грудей. Таке лікування можливе лише коли розмір злоякісної пухлини не перевищує 4 см у діаметрі, без метастазів у близько розташованих лімфатичних вузлах і віддалених органах/системах.

Після видалення пухлину направляють у лабораторію для гістологічного дослідження – це допомагає уточнити стадію захворювання. Після того як хірург видаляє новоутворення, пацієнтка повинна пройти курс терапії, в рамках якої проводять:

Хіміотерапію…

Приймання потужних і токсичних лікарських препаратів, які згубно діють на атипові клітини й допомагають позбавитися від дрібних поодиноких метастазів у лімфатичних вузлах. Подібний курс терапії негативно впливає на імунну систему, тому проводять його тільки в умовах стаціонару з постійним контролем формули крові.

Променеву терапію…

Вона може відбуватися двома способами. Перший – вплив іонів спрямовано безпосередньо на молочну залозу, другий – промені спрямовані на тканину в осередку знаходження злоякісної пухлини.

Гормональні препарати…

Крім хіміо- та променевої терапії, жінкам призначають гормональні препарати, які найчастіше доводиться приймати тривалий час – від 10 місяців до 3 років. Якщо ж доводиться видаляти груди повністю, підтримувальну терапію призначають жінці на все життя.

«Лікарю, скільки мені лишилося?» - Чи має жінка шанс на життя після раку грудей?

Як правило, прогноз після операції з видалення злоякісної пухлини в грудях сприятливий. Але якщо рак молочної залози виявлено невчасно і його діагностують на 3 стадії, то в багатьох випадках навіть повне видалення молочних залоз одужання не приносить. На жаль… Метастази вже поширилися по організму і хірургічне лікування тут тільки як «відстрочка вироку».

Багатьох цікавить, яка тривалість життя після раку грудей. На це запитання однозначної відповіді не дасть жоден лікар. За статистикою, після хірургічного лікування пацієнти живуть мінімум 5 років. Якщо ж діагноз був поставлений на ранній стадії прогресування злоякісної пухлини, то пацієнт може дожити до природної старості. Після проведення операції з видалення раку молочної залози пацієнтки перебувають під контролем лікаря. Вони зобов'язані регулярно відвідувати фахівця і проходити профілактичні огляди. Це допоможе своєчасно виявити рецидив захворювання та провести адекватне лікування.

«На жаль… Ви звернулися занадто пізно…» - Скільки людей одужує та помирає на Білопільщині від раку грудей?

Як повідомив директор Сумського обласного клінічного онкологічного диспансеру Володимир Шевченко, у 2020 році на обліку в закладі перебувало 143 жінки з Білопільщини, котрі мали діагноз «рак молочної залози». З них вісім випадків вперше виявлено саме протягом минулого року.

Загальний показник захворюваності на рак молочної залози на Білопільщині є на рівні попереднього року (9 випадків у 2019).

Основна кількість захворювань припадає на 50-54 роки, але загальний віковий діапазон діагностування раку молочної залози – від 30 до 79 років.

Протягом 2020 року на Білопільщині померло три жінки, які мали діагноз «рак молочної залози».

Де і за яких умов можна пройти діагностику та обстеження?

Кожна жінка може пройти обстеження в обласному онкодиспансері, який має договір із НСЗУ по пріоритетному пакету діагностики раку молочної залози (мамографії). – Це можна зробити хоч за направленням сімейного лікаря/терапевта, хоч самостійно, без направлення.

За всіма медичними канонами й правилами, мамографію жінкам можна робити лише після досягнення 40 років. Молодшим жінкам роблять ультразвукове дослідження.

Діагноз підтвердили. Що робити далі?

Далі – лікування в умовах Сумського обласного онкодиспансеру.

Наостанок, трішки статистики по Білопільщині за даними онкодиспансеру 2020 рік (2019 рік):

 • Онкологічна захворюваність на рак молочної залози (на 100 тис.жінок) – 31,2 (34,5)
 • Контингенти (поширеність) хворих з раком молочної залози (на 100 тис.жінок) – 557,0 (552,2)
 • Смертність від раку молочної залози (на 100 тис.жінок) – 11,7 (42,2)
 • Питома вага онкохворих з раком молочної залози, виявлених під час профоглядів (%) – 37,5 (55,6)
 • Занедбаність (ІІІ-ІV стадія) раку молочної залози (%) – 25 (11,1)
 • Питома вага первинних онкохворих з раком молочної залози, охоплених спеціальним лікуванням (%) – 75 (77,8)
 • Дорічна летальність первинних онкохворих від раку молочної залози (в % від взятих на облік у попередньому році) – 0 (33,3)
 • Питома вага онкохворих з раком молочної залози, які прожили 5 та більше років після встановлення діагнозу (%) – 69,2 (66,0).

Шановні жінки, звертаюся до Вас з проханням проходити профілактичний огляд у лікаря гінеколога один раз на рік! Чекаємо на Вас за адресою: м. Білопілля, вул. Маяковського 27, і нагадуємо, що звернутися до лікаря акушер-гінеколога можна без електронного направлення сімейного лікаря.

11:45
207