Купання на Водохреща: правила безпеки

Купання на Водохреща: правила безпеки

  Купання в крижаній воді на Водохреща доволі поширена традиція. Для всіх, хто планує пірнати в крижану воду, МОЗ України підготувало важливі поради.

  Готуйтесь заздалегідь

  Спонтанне купання в крижаній воді не може загартувати і зміцнити організм. Навпаки - такі дії можуть спричинити погіршення самопочуття. Починати загартовуватись краще поступово, з прохолодного душу або обливання, повільно знижуючи температуру води і збільшуючи тривалість процедури.

  Правильно занурюйтесь у воду

  Перед зануренням у воду зробіть енергійну розминку. Не варто швидко пірнати у воду: спочатку намочіть обличчя, груди, живіт та спину і лише після цього занурюйтесь по шию. Не слід пірнати з головою, адже це може призвести до різкого охолодження організму. Безпечне перебування у крижаній воді - 3-5 секунд. Для людей, які роками практикують загартування водою, не рекомендується перебувати в ополонці довше 1,5-2 хвилин.

  Правильно виходьте з води

  Після купання якнайшвидше зніміть мокрий одяг, швидко розітріться рушником і одягніться. Це зменшить холодове навантаження. Одяг та взуття повинні бути сухими, теплими та просторими. Вони мають легко і швидко одягатись, без ґудзиків, застібок та шнурівок.

  “Прислухайтесь” до свого організму

  Реакція на холод індивідуальна. Вона залежить від багатьох факторів: віку, статті, фізичної підготовку тощо. Наприклад, при однаковому за тривалістю перебуванні у воді однієї та тієї ж температури діти віддають на 10-20% більше тепла, ніж дорослі, чоловіки – на 10-18% більше, ніж жінки.

  Різка зміна температури може викликати запаморочення, блювання та шум у вухах, спазм коронарних артерій, аритмії, рефлекторну зупинку серця, виникнення судом навіть у цілком здорової людини.

  Відмовтесь від алкоголю та куріння

  Вживати алкоголь та курити перед зануренням у крижану воду дуже небезпечно. Алкоголь розширює периферичні судини, що значно збільшує тепловіддачу. Куріння суттєво порушує кровообіг, збільшуючи охолодження.

  Порадьтесь з вашим сімейним лікарем

  Перед зануренням в крижану воду необхідно обов'язково порадитись з вашим лікарем, оскільки зимове плавання може спричинити проблеми зі здоров'ям.

  Протипокази для пірнання в крижану воду:

  • запальні процеси носоглотки та придаткових пазух носа, середнього вуха (отити);
  • захворювання серцево-судинної системи (вроджені та набуті вади серця, ішемічна хвороба серця з нападами стенокардії, перенесений інфаркт міокарда, важкий коронаросклероз, гіпертонічна хвороба ІІ та ІІІ стадії);
  • хвороби центральної нервової системи (епілепсія, наслідки важких травм черепа, виражений склероз судин головного мозку, енцефаліт, арахноїдит);
  • захворювання периферичної нервової системи (неврити та поліневрити);
  • захворювання ендокринної системи (цукровий діабет, тиреотоксикоз);
  • хвороби органів зору (глаукома, кон'юнктивіт);
  • хвороби органів дихання (туберкульоз легень – активний та в стадії ускладнень, запалення легень, бронхіальна астма, емфізема);
  • захворювання сечостатевої системи (нефрит, цистит, аднексит, простатит);
  • захворювання шлунково-кишкового тракту (виразкова хвороба шлунка, ентероколіт, холецистит, гепатит);
  • шкірно-венеричні захворювання;
  • наявність великих післяопікових рубців.

  Також не варто брати участь у хрещенських купаннях вагітним жінкам та дітям до 6 років. Старші діти можуть купатися лише під наглядом дорослих.

  Пам’ятайте, купатися можна лише в спеціально обладнаних місцях з перевіреним дном.

14:49
103